X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
یکشنبه 11 دی‌ماه سال 1390 ساعت 08:12 ق.ظ
به هر روی، آلودگی هوا و به ویژه منوکسید کربن، اثر کاملا مشخص و شناخته شده‌ای بر سیستم عصبی بدن می‌گذارد؛ با توجه به میل ترکیبی بسیار بالای منوکسید کربن با هموگلوبین خون و ... اینجاست که اگر دوستان جرم‌شناس هم روزی گفتند که آلودگی هوا موجب افزایش قتل و جنایت شده، اصلا شگفت‌زده نشوید!‍
کد خبر: ۲۱۵۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۲
سرویس اجتماعی ـ سایت شهرداری در خواب فرو رفته و خبری از آلودگی هوای پایتخت نیست!

به گزارش «تابناک»، در چند سال اخیر و با آغاز فصل سرما، خبر «اعلام آلودگی هوا» در همه سایت‌ها به چشم می‌خورد و شرایط، تا حد اضطرار هم پیش می‌رود، اما تنها در سایت شهرداری تهران است که تنها یک پیوند سنجش آلودگی هوا پیش‌بینی شده؛ پیوندی که چندین ماه است به روز رسانی نشده!

هرچند بهانه هر روزه از اشکال این بخش سایت، ارتقای فنی است، در این روز‌ها که دیگر نفس‌های پایتخت هم به شماره افتاده و تهرانی‌ها هر روز هوای آلوده تنفس می‌کنند، هنوز خبری از بروز رسانی نیست.

این در حالی است که بر پایه اطلاعات رسیده از شرکت کنترل ترافیک شهر تهران ـ که از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر جمع‌آوری شده است ـ هر روز بر میزان غلظت کلیه آلاینده‌ها افزوده می‌شود.

اما واقعا نبود یک سایت اطلاع‌رسانی، وضعیت آلودگی هوا را بهبود می‌بخشد؟

در پاسخ به این پرسش می‌توان گفت: اگر شهروندان مرجعی درست داشته باشند که از راه آن، میزان آلاینده‌ها را بسنجند، شاید به فکر افتاده که کمتر از خودروهای شخصی استفاده کنند و یا حتی کمتر از خانه بیرون آیند و همین فرصتی شود برای بهبود هوای پایتخت؛ هرچند پس از آخرین بارندگی در تهران، صورت شهر، هنوز خاکستری است و داشتن آسمان آبی به آرزو بدل شده است!

درد اینقدر کهنه شده که اکنون حتی کودکان هم با مضرات آلودگی هوا آشنا هستند، ولی هیچ کس راهکاری برای عملی کردن آن ندارد تا پایتخت از شر این غول هولناک رهایی یابد؛ غولی خود ساخته که هر روز به مشکلاتی که می‌سازد، می‌افزاید و اکنون عامل «طلاق» شده است!

این را یک استاد دانشگاه می‌گوید: «آلودگی هوا در چند سال اخیر، تأثیر مستقیمی روی طلاق زوجین داشته است. به هر روی، از قدیم هم گفته‌اند یک لحظه خون به مغز نمی‌رسد و آدم خطایی مرتکب می‌شود!»

نقل قولی که مشاور معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، آن را از یک جلسه مربوط به آلودگی هوا آورده و می‌گوید: البته از درستی و نادرستی آن خبری ندارم و گمان می‌کنم می‌توان به عنوان یک تئوری آن را بررسیکرد  و سرانجام به نتیجه رسید. ایشان می‌گفتند آلودگی هوا در چند سال اخیر، تأثیر مستقیمی روی طلاق زوجین داشته است.
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی ایران گفت: میزان آلودگی هوای تهران و کلانشهرهای بزرگ کشور، به دلیل افزایش میزان منواکسیدکربن،‌ دی‌اکسید گوگرد و دیگر آلاینده‌های مضر مانند سرب باعث افزایش سکته‌های مغزی، قلبی و همچنین تشدید خشونت و افسردگی در افراد می‌شود.
اگر موضوع را با این دید، بنگریم، آلودگی هوا و به ویژه منوکسید کربن، اثر کاملا مشخص و شناخته شده‌ای بر سیستم عصبی بدن می‌گذارد. با توجه به میل ترکیبی بسیار بالای منوکسید کربن با هموگلوبین خون و جلوگیری از رسیدن اکسیژن کافی به سلول‌های بدن، عملا ترکیب خطرناکی به نام کربوکسی هموگلوبین به وجود می‌آید که جایگزین اکسیژن در بدن شده و آن گونه می‌شود که نباید بشود!

اینجاست که اگر دوستان جرم‌شناس هم روزی گفتند که آلودگی هوا، موجب افزایش قتل و جنایت شده، اصلا شگفت‌زده نشوید و تنها هنگامی تعجب کنید که مثلا بگویند: «آلودگی هوا هیچ تأثیری در سلامت شهروندان ندارد» و یا بگویند: «هیچ کجا، آماری از تأثیر مستقیم آلودگی هوا بر مرگ و میر شهروندان گزارش نشده است!»

راستی از کلمه «مستقیم» غافل نشوید!
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo